logo szkola promujaca zdrowieSzkoła Podstawowa Nr 19 w Rzeszowie należy do sieci Szkół Promujących Zdrowie.

W roku szkolnym 2017/2018 otrzymaliśmy Certyfikat Wojewódzki.

W naszej codziennej działalności dążymy do poprawy zdrowia i samopoczucia całej społeczności szkolnej poprzez zmianę zachowań zdrowotnych oraz tworzenie zdrowego środowiska fizycznego i społecznego. Uczymy jak zdrowiej i lepiej żyć poprzez edukację zdrowotną, rozwój osobisty, społeczny i zawodowy. Zachęcamy innych w swym otoczeniu, zwłaszcza rodziców do działań w zakresie promocji zdrowia.

Koncepcja promocji zdrowia

Promocja zdrowia, to proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawę. Działamy w myśl hasła:

Nasze zdrowie w naszych rękach

Dobre zdrowie sprzyja lepszej jakości życia, sprawnemu funkcjonowaniu, twórczemu działaniu i satysfakcji z życia. Zdrowie ma wiele wymiarów: fizyczny, psychiczny, społeczny, duchowy i zależy od wielu czynników środowiskowych, na które sami możemy mieć wpływ.

Promocja zdrowia jest procesem zmian poprzez:

działania indywidualne podejmowane przez nas samych w celu wprowadzania sprzyjających zdrowiu zmian w naszym stylu życia, oraz

działań zbiorowych wspólnych dla tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu i dobremu samopoczuciu zarówno fizycznego i społecznego.

Promocja zdrowia uświadamiania, że sami podejmujemy decyzje w sprawach naszego  zdrowia i ponosimy odpowiedzialność za zdrowie nie tylko  własne, ale i innych ludzi w naszym otoczeniu.

Definicja szkoły promującej zdrowie

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:

• systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, ƒ
  • wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Standardy szkoły promującej zdrowie

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
  2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
  3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz dąży do poprawy jej skuteczności.
  4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

Koncepcja szkoły promującej zdrowie

Podstawą koncepcji szkoły promującej zdrowie są założenia promocji zdrowia, warunkiem skuteczności działań jest uczestnictwo i zaangażowanie jak największej liczby członków danej społeczności; programy promocji zdrowia są wdrażane „z ludźmi”, a nie „dla ludzi”. W szkole niezbędne jest uczestnictwo nauczycieli, innych pracowników i uczniów (rzeczywiste, a nie pozorne) oraz współpraca z rodzicami uczniów.

W sieci Szkoły dla Zdrowia w Europie (SHE) przyjęto, że

promocja zdrowia w szkole to wszelkie działania podejmowane w celu ochrony i poprawy zdrowia wszystkich członków społeczności szkolnej. Istotą SzPZ jest całościowe podejście do promocji zdrowia w szkole, które jest znacznie szersze niż realizacja programów edukacyjnych dotyczących różnych aspektów zdrowia.

Zapraszamy  wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na logo naszej szkoły w ramach Programu ,,Szkoła Promująca Zdrowie".

Program Szkoły Promującej Zdrowie na rok szkolny 2020/2021

WAŻNE WYDARZENIA

21.10.2021

Klasy trzecie świętowały Dzień Uśmiechu obdarowując się wzajemnie miłym słowem i życzliwością. Symbolem tego dnia były ordery słonecznego uśmiechu.

dzien usmiechu 01    dzien usmiechu 02

We wrześniu wyjeżdżaliśmy na wycieczki. Młodsze klasy zapoznawały się z walorami krajoznawczymi, a starsze wyjeżdżały na wycieczki jednodniowem.in. do Zamościa, Zwierzyńca, Sandomierza, kopalni soli w Bochni.

W październiku obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. Uśmiechajmy się do siebie na co dzień i mówmy sobie miłe słowa. Uśmiech poprawia humor, jest najstarszym uniwersalnym językiem i wyjątkowo skutecznym lekarstwem. Uczmy się jak  radzić sobie ze stresem w czasie pandemii i w pogoni za dobrymi ocenami, stosując techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe.

W październiku obchodzimy Światowy Dzień Owsianki. Dzień ten wymyśliła szkocka organizacja charytatywna pomagająca biednym dzieciom oraz sierotom. Ogłaszamy Konkurs na przepis na najlepszą owsiankę. Przepisy wysyłamy na Teams do końca października wraz ze zdjęciami. Będą nagrody!

W październiku obchodzimy również Dzień Walki z Otyłością. Od 20-22 października zrób pyszną sałatkę owocową i zjedz w szkole jako zdrową przekąskę. Włącz warzywa i owoce do swojej codziennej diety. W połączeniu z ruchem to gwarancja zachowania szczupłej sylwetki, a co za tym idzie zdrowia. Można skorzystać z przepisów naszej Szkolnej Książki Kucharskiej.

Aktywność ruchowa to ważny element zdrowia i rozwoju dziecka , starajmy się aktywnie spędzać czas niezależnie od pogody.

„Dzień ciszy” to akcja propagująca chwile ciszy, która trwa przez cały rok. W naszej szkolnej bibliotece można odpocząć podczas cichych przerw. Starajmy się pomilczeć, wyciszyć się, bo każdy z nas wie, jak negatywnie wpływa hałas  na nasz organizm.

CIEKAWE MATERIAŁY I PREZENTACJE

Wiktoria Wilk
Wktoria Goral
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

Szkolny konkurs na logo Szkoły Promującej Zdrowie rozstrzygnięty!

Autorem zwycięskiego projektu jest uczeń kl. 6c Adam Szczupakowski.

adam szczupakowski projekt logo szkoly promujacej zdrowie

Gratulujemy!