4 października 2016

Kiedy i jak czytać dzieciom?

O tym, że czytanie ma wiele zalet nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Oprócz walorów literackich, właściwości terapeutycznych poszerzania czynnego słownika dziecka, wzbogacania wiedzy, rozbudzania ciekawości i zainteresowań, rozwijania wyobraźni, …itp.

Nawyk czytania warto kształtować u dzieci jak najwcześniej. Wyzwala to niezwykłą więź między dzieckiem a rodzicem, a ponad to, rozwija mózg małego czytelnika. Warto wiedzieć, iż koncentracja uwagi małego dziecka jest krótka. Zacznij więc od kilkuminutowych bajeczek, wierszy dla dzieci. Jak należy czytać dziecku? To proste, pamiętaj tylko o kilku radach.

1. Istotne jest tempo, rytm, akcent, melodia. Ważne jest nie tylko to co czytasz, ale także jak. Pamiętaj, że dzieci mają mniejszy zasób słownictwa. Muszą zatem mieć czas na zrozumienie nowych pojęć, jednak szczególnie zwrócą uwagę na ton, głośność i modulacje twojego głosu, rytm, melodię i akcenty czytanych przez Ciebie fraz.

2. Pauza - daj dziecku szansę na interakcję z czytanym tekstem. Pozwól na emocjonalną odpowiedź na to, co i jak czytamy. Daj czas na zadanie dodatkowego pytania do tekstu, które zachęci dziecko do myślenia i pozwoli bardziej przeżyć lekturę.

3. Daj dziecku wybór. Nie zapominaj też o tym, że dziecko potrzebuje podejmowania samodzielnych decyzji, również tych czytelniczych. Dobrym pomysłem będzie zabranie go do księgarni, czy biblioteki, by samo dokonało wyboru książeczki do czytania, która wzbudzi jego zainteresowanie.

4. Zrób z codziennego czytania rytuał – to wzmocni waszą więź.

O tym, że czytanie jest niezwykle ważne nie trzeba przekonywać naszych przedszkolaków. Starsze grupy aktywnie uczestniczą w comiesięcznych zajęciach w Bibliotece Miejskiej i Wojewódzkiej Filia nr 9.  Zaprosiliśmy też uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 19 aktywnie uczestnicząc w akcji „Głośne czytanie” zorganizowanej 4 października. Chętnych Rodziców zachęcamy do czytania bajek w naszym przedszkolu wspólnie propagując akcję Cała Polska Czyta Dzieciom.

glosne-czytanie-16-01.jpg
glosne-czytanie-16-02.jpg